Preporuke za rad
Osnovni dokument za pripremu ispita je ispitni katalog. Savjetujem vam da ga dobro proučite, jer se na ispitu mogu pojaviti samo zadaci iz područja koja su u njemu navedena.
Uz svaku cjelinu na raspolaganju su vam:
- Obrazovne ishode
- Pregled teorije
- Zadatke
Obrazovni ishodi su konkretni opisi onoga što morate znati, razumjeti i moći učiniti kako biste postigli uspjeh na ispitu. Zbog toga vam savjetujem da prije rješavanja zadataka dobro proučite obrazovne ishode koji se odnose na određeno područje ispitivanja.
Pregled teorije omogućava vam da se brzo podsjetite, odnosno ponovite, najvažnije od onoga što ste naučili u srednjoj školi. Knjižica formula pruža vam pomoć na ispitu, ali, ona nije dovoljna da biste uspješno položili ispit. Zbog toga vam savjetujem da prije rješavanja zadataka proučite i pregled teorije.
Zadaci koji su vam ponuđeni za rješavanje bili su korišteni na dosadašnjim nacionalnim ispitima, oglednom ispitu, probnoj maturi, te u oba roka na dosadašnjim državnim maturama.
Zadatak prvo riješite, odaberite ili upišite odgovor, pa onda kliknite na dugme Provjeri. Ako ste zadatak riješili točno, prijeđite na sljedeći.
Ukoliko rješenje nije točno, kliknite na dugme Pomoć. Tu će te dobiti kratke upute ili pitanja. Pokušajte na njih odgovoriti. To bi vam trebalo biti dovoljno da zadatak riješite.
Ako zadatak ipak ne uspijete riješiti, kliknite na dugme Rješenje. Sada možete vidjeti kompletno rješenje zadatka. Jako je važno da ovo dugme koristite samo u krajnjem slučaju! Samo tako će te se moći kvalitetno pripremiti za ispit državne mature iz Fizike! Prerano korištenje ovog dugmeta dugoročno će vam štetiti, jer će vas voditi ka stvaranju šablone, a navikavanje na naučena rješenja će vam štetiti kada naiđete na samo malo drugačiji zadatak!
Za vrijeme rješavanja ovih zadataka možete koristiti knjižicu sa formulama, koju je najbolje otvoriti u posebnoj kartici. Također možete koristiti i kalkulator.
U nekim se zadacima na državnoj maturi traži i postupak, pa vam savjetujem da zadatke rješavate na papiru. Kada dođete do rezultata, upišite ga u okvir za odgovor i onda kliknite na dugme Provjeri.
Prilikom zapisivanja rezultata ne zaboravite navesti odgovarajuću mjernu jedinicu! Ako je rezultat decimalni broj, koristite decimalnu točku, a ne decimalni zarez.
Ako jedince sadrže eksponent, eksponent napišite pored jedinice. Npr. jedinicu za akceleraciju \(m/s^2\) zapišite kao m/s2, jedinicu za gustoću \(kg/m^3\) zapišite kao kg/m3 itd.
U nekim zadacima je na kraju polja za unos već upisana jedinica. U tome slučaju upišite samo broj.
Znanstveni zapis broja: prvo napišemo broj između 1 i 10 i zatim ga pomnožimo sa pripadnom potencijom baze 10, npr. $9.1\cdot 10^{-31}$. Taj ćemo odgovor zapisivati kao: 9.1E-31.
Ispit
Ispit iz Fizike traje 180 minuta i sastoji se iz dva dijela:
- U prvoj ispitnoj cjelini su 24 zadatka višestrukoga izbora. Svaki točan odgovor u zadacima višestrukoga izbora donosi dva boda. Uspješnim rješavanjem prve ispitne cjeline pristupnik može ostvariti maksimalno 48 bodova.
- U drugome dijelu ispita je 11 zadataka otvorenoga tipa. Uspješnim rješavanjem druge ispitne cjeline pristupnik može ostvariti
maksimalno 32 boda. Zadaci produženoga odgovora mogu donositi 2 ili 4 boda, kako je naznačeno uz zadatak.
- Zadaci koji nose 4 boda zahtijevaju provođenje više koraka i/ili davanje više odgovora.
- Ako su predviđena 2 boda, oni se dobivaju za točan rezultat (brojčani odgovor s odgovarajućom jedinicom) uz fizikalno ispravan postupak. Točan brojčani rezultat bez postupka ili uz fizikalno pogrešan postupak neće donositi bodove.
- Ako je postupak ispravan, a brojčani rezultat nije, dobiva se 1 bod. Ako se zadatak sastoji od više koraka, a pogreška u računu u nekome od ranijih koraka utječe na sljedeće ispravno provedene korake, oduzima se bod u prvome pogrješnome koraku, a ostali se koraci boduju kao točni.
Na ispitu je dopuštena uporaba kalkulatora propisanih karakteristika.
Na ispitu možete koristiti i knjižicu s formulama, koja je sastavni dio ispitnog materijala.