Djelovanje magnetske sile na električnu struju

Na naboj u gibanju magnetsko polje djeluje Lorentzovom silom. Električna struja je usmjereno gibanje slobodnih elektrona pa možemo zaključiti da će na vodič, kojim prolazi struja, magnetskom polje u kojemu se vodič nalazi, na njega djelovati djelovati silom. Tu silu nazivamo Amperèova sila.

U magnetskom polju \(B\) nalazi se ravni vodič duljine \(\ell\) kojim prolazi struja \(I\). Vodič je okomit na magnetske silnice. Odredimo Amperèovu silu. \begin{matrix} \begin{align*} &F_{\small{\textrm{L}}}=Q\,v\,B\\ &I=\frac{Q}{t}\Rightarrow Q=I\,t\\ &v=\frac{\ell}{t}\\ &F_{\small{\textrm{A}}}=I\,t\,\frac{\ell}{t}\,B\\ &F_{\small{\textrm{A}}}=B\,I\,\ell \end{align*} \end{matrix} Smjer sile određujemo pravilom desnog dlana.

Ako palac desne ruke postavimo u smjer struje, ispružene prste u smjer magnetskog polja, sila koja djeluje na vodič ima smjer okomito iz dlana.

Ako vodič sa smjerom magnetskog polja zatvara kut \(\alpha\), silu kojom magnetsko polje djeluje na vodič prikazujemo kao: \[F_{\small{\textrm{A}}}=B\,I\,\ell\,\textrm{sin}\, \alpha\] Amperèova sila okomita je na magnetsko polje i na vodič kojim prolazi struja.

Aktivnosti

Ravni vodič duljine \(\ell\), kroz kojega prolazi struja \(I\), nalazi se u magnetskom polju \(B\). Vodič je okomit na magnetsko polje.


  1. Pokrenite simulaciju.
  2. Provjerite pravilo desnog dlana.
  3. Promijenite smjer polja klikom na potvrdni okvir i ponovno pokrenite simulaciju.
  4. Provjerite pravilo desnog dlana.